Att hitta en internationellt erfaren säljkompetens i en nischad bransch kan vara som att leta efter en nål i en höstack. Men med Finnveden Executives hjälp mejslade förpackningsspecialisten Lamiflex fram den perfekta kandidatprofilen.
Nyköpingsbaserade Lamiflex är världsledande inom nischade transportförpackningar för stål, aluminium och kabel. Med kundunika lösningar som omfattar inte bara förpackningsmaterialet, utan också automationslösningar, service och tjänster för återbruk och återvinning, säkerställer Lamiflex att produkterna når sina destinationer utan mekaniska skador eller rostskador. Ambitionen är att med hjälp av innovativa lösningar vara med och driva utvecklingen i en av våra viktigaste basindustrier. Bland kunderna finns ståltillverkare över hela världen. Den största produktgruppen som förpackas är coils, rullar med bandstål, för bland annat bilindustrin.
”Det som gör Lamiflex erbjudande unikt är att vi står för helhetslösningen och säkerställer hela förpackningsresan åt kunden. Den höga graden av automatisering innebär att vi även tar fram egna, robotbaserade maskinlösningar. Något som är mycket uppskattat av kunderna eftersom det bidrar till bättre ergonomi”, säger Mats Järpehag som är Global Sales and Marketing Director på Lamiflex.
Expanderar till Japan
I dag finns Lamiflex lösningar tillgängliga i 45 länder och företaget har även helägda dotterbolag i USA, Tyskland, Frankrike, Slovakien, Indien, Sydkorea och Sydafrika. Just nu håller man på att etablera sig i Japan. Med anledning av den växande marknaden har Lamiflex inrättat en helt ny tjänst, i form av en försäljningschef för Europa, som rekryterats i samarbete med Finnveden Executive och Roger Johansson.
”Vi kände till Finnveden Executive sedan tidigare och visste att de har erfarenhet av tung, tillverkande industri. Det var en bild som bekräftades när vi gick ut med förfrågningar. Vi kände att Finnveden Executive och Roger Johansson hade en bra förståelse för branschen och sammanhanget, vilken typ av tjänst det handlade om och personen som vi letade efter”, säger Mats Järpehag.
Gemensamt profilbygge
Tillsammans skapade de en profil som låg till grund för rekryteringen. Den här typen av tjänst, i en så specifik bransch, kräver prickskytte, konstaterar Mats Järpehag.
”Det är inte helt lätt att träffa rätt i den här typen av rekrytering. Önskemålen från vår sida var att hitta en ledare med erfarenhet från stål- och aluminiumindustrin. Vi önskade oss också en person som verkligen tycker att det är roligt att jobba tillsammans med den här typen av industrikunder och som har erfarenhet av att verka internationellt och bygga affärsrelationer i olika kulturer. Just skapandet av profilen var en väldigt bra övning för oss. Roger tvingade oss att göra hemläxan, vilket också gav utdelning.”
Tjänsten annonserades ut, men kärnan i rekryteringen var ett search-uppdrag där Finnveden Executive utgick både från sitt eget nätverk och från Lamiflex branschkännedom.
”Kandidaten som vi sedan rekryterade hittade vi genom search-processen. Vår nya försäljningschef i Europa har omfattande internationell erfarenhet och har jobbat 17 år inom aluminiumindustrin. Det känns jättebra”, säger Mats Järpehag som tycker att det fanns ett fint flyt genom hela processen.
Framförallt uppskattade han sättet på vilket intervjuer och tester genomfördes.
”Jag tycker att Roger gjorde djupintervjuerna av slutkandidaterna väldigt bra. De speglade kandidaterna på ett tydligt och nyanserat sätt som i slutändan gjorde det enkelt att göra ett val.”
”Vi kände till Finnveden Executive sedan tidigare och visste att de har erfarenhet av tung, tillverkande industri. Det var en bild som bekräftades när vi gick ut med förfrågningar. Vi kände att Finnveden Executive och Roger Johansson hade en bra förståelse för branschen och sammanhanget, vilken typ av tjänst det handlade om och personen som vi letade efter”
Mats Järpehag – Global Sales and Marketing Director, Lamiflex.




